Dornier Do 27 "Civilian Service" 1/72

Kód: 100-SH72349 Produktové číslo: 8594071085858
Skladem: Ano
393 Kč
Parametry
Váha 0.2657 kg
Národnost německá
Měřítko 1/72
Edice Special Hobby
Produkt Plastikové modely
Období Poválečné
Typ Letadla
Přílohy
SPECIAL HOBBY s.r.o. Výrobce: SPECIAL HOBBY s.r.o.

SH72349 - Dornier Do 27 "Civilian Service" 1/72

Dornier Do 27 "Civilian Service" 1/72

Dr Claudius Dornier ml. odešel po druhé světové válce, podobně jako jiní němečtí konstruktéři do zahraničí. Obával se zákazu stavby letadel. Založil ve Španělsku továrnu OTEDA (Oficinas Técnicas Dornier). Zde zkonstruoval v polovině padesátých let na objednávku španělského ministerstva letectví čtyřmístný celokovový hornoplošník s vlastnostmi STOL označený Dornier Do 25. Dva prototypy byly postaveny továrnou CASA. V rekonstruované továrně Dornier v Německu vznikl na základě Do 25 nový prototyp Dornier Do 27 s motorem Lycoming GSO-480-B1B6. Dornier Do 27 byl přijat do sériové výroby a stal se prvním velkosériově vyráběným letadlem v Německu po druhé světové válce. Celkově bylo vyrobeno 428 ks letadel, které odebíraly postupně v několika verzích tři složky nově budovaných německých ozbrojených sil, letectvo, námořnictvo i pozemní síly. Zároveň se ve Španělsku rozeběhla výroba padesátikusové série pro španělské letectvo s označením CASA C-127/U.9. Dornier Do 27 byl vyráběn v několika verzích lišících se podvozkem, typem motoru a použité vrtule, dvojím nebo jednoduchým řízením a tvarem svislé ocasní plochy. Do 27 byl dodáván mnoha evropským ozbrojeným silám (např. Portugalsko, Belgie, Švédsko, Švýcarsko), létal ale i jinde ve světě. Kromě několika afrických zemí i v Brazílii, státu Izrael aTurecku. Mimo vojenských sil se Do 27 dočkaly širokého uplatnění u civilních uživatelů. Letouny byly s oblibou používány "bush piloty" v drsných podmínkách nepravidelné dopravy v Africe a Jižní Americe. V Evropě byly používány jako turistické a k vysazování parašutistů.

Model vyrobený z ocelových forem má detailní díly rozložené do pěti rámečků dílů ze šedého plastu a rámečku čirých dílů. Ty je možné nalepit tak, aby byly otevřeny přední i zadní dveře na obou stranách trupu a bylo vidět na detaily interieru.

Obtisky nabízí tři stroje. Camo A představuje asi nejznámější civilní Do 27 vůbec, zebří letoun přírodovědce a filmaře M. Grzimeka. Ten tento letoun používal v Africe. Camo B nabízí celožlutý letoun se švýcarskou imartikulací. Camo C představuje poněkud exotický letoun s australskou imatrikulací operující v rámci křesťanské misie na Papui-Nové Guineyi.Ten létal v kombinaci bílé a dvou zelených barev.

Napište recenzi
Nikdo ještě nenapsal recenzi tohoto zboží.
Facebook Google+ Twitter Twitter YouTube