Lloyd C.V serie 46

Kód: 100-SH72119 Produktové číslo: 8595019312548
Skladem: Ano
350 Kč
Parametry
Váha 0.1645 kg
Období 1. světová válka
Národnost rakousko-uherská
Typ Letadla
Edice Special Hobby
Měřítko 1/72
Produkt Plastikové modely
Přílohy
SPECIAL HOBBY s.r.o. Výrobce: SPECIAL HOBBY s.r.o.
Záruka: 24 měsíců
Lloyd C.V serie 46

 Letouny kategorie C, tj. dvojmístné ozbrojené pozorovací letouny, byly velmi rozšířené v Německém a Rakousko-Uherském letectvu. K průzkumu a řízení dělostřelecké palby v řadách Rakousko-Uherského letectva sloužily po boku velmi rozšířených letounů Hansa Brandenburg i letouny Lloyd C.V. Konstrukčních práce začaly v první polovině roku 1916. Konstrukce nového Lloydu byla pozoruhodná zejména použitím křídel potažených dýhou o tloušťce 1,2 mm s vynikajícími aerodynamickými vlastnostmi. Výroba těchto křídel byla však velmi náročná a přes pečlivé prolakování do vysokého lesku měly první kusy Lloydů potíže se srážením vlhkosti v křídle a jeho následným zkroucením. Tyto nepředvídatelné problémy způsobily zpoždění v plánovaných dodávkách. Prvních 46 ks letadel dodáno až v červenci 1917, další pak v srpnu a září. Navíc, z 48 celkově objednaných letounů, bylo vyrobeno 28 bez motoru, protože v té době dostal přednost letoun Aviatik C.I, který byl vybaven stejným motorem Daimler o výkonu 185 koní. V září 1917 se první Lloydy C.V řady 46 začaly objevovat v letkách na východní frontě v Haliči. První nasazení bylo provázeno potížemi a stížnosti pilotů na nestandardní vybavení ovládacími prvky, které byly poté v říjnu 1917 nahrazeny běžnými (volantové řízení atd.) Poté se Lloydy poměrně osvědčily jako letouny robustní konstrukce s dobrou manévrovatelností. Po celou dobu služby jej provázely problémy s podélnou stabilitou. To vadilo zejména při nasazení na italské frontě. Tam totiž operovaly často z polních letištích umístěných v horských údolích. Podle některých pramenů byly použity i na západní frontě, kde ale nenašly velké využití kvůli svému krátkému doletu. V době největšího rozšíření používalo Lloydy 12 jednotek (Flik) Rakousko-Uherského letectva. Část letounů létala vybavena „rakvičkou“ s kulometem na horním křídle, část zde nosila pouze válcovou nádrž. V době, kdy se svými výkony nehodily k nasazení v první linii, nalezly uplatnění v pokračovacím výcviku pilotů.  Po válce bylo několik Lloydů C.V zařazeno do řad polského letectva a to je nasadilo do bojů proti Ukrajině.
 
Technická data: rozpětí 11,19 m. délka 7,22 m, výška 3 m, max. rychlost 165 km/h, doba výstupu do 4600 m 40 min., výzbroj a výstroj: 1- 2 x kulomet Schwarzlose M7/12 nebo M16, kamera a vysílačka umístěná v trupu za místem pozorovatele, letoun mohl nést 50 kg bomb.

46.01
Dne 4.10. 1917 na tomto stroji sestřelila osádka pilot Feldwebel A. Wiltsch a pozorovatel Oberleutnant R. Schmidt v boji jeden ze tří ruských strojů, které na jejich Lloyd zaútočily. Později stroj sloužil jako cvičný u Flek 1 a spojovací u Fliegerzug 1.
46.07
Stroj nejprve létal plně vyzbrojen, později dostal nádrž a kulomet pozorovatele byl také odmontován.

 

Napište recenzi
Nikdo ještě nenapsal recenzi tohoto zboží.
Facebook Google+ Twitter Twitter YouTube